Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram


Utomhussäsongen 2018 (PRELIMINÄRT PROGRAM)

Här publiceras de tävlingar för gruppen som klubben betalar anmälningsavgifter till enligt klubbens Ersättningsregler.

Anmälan sker genom att man skriver upp sig på vår anslagstavla i redskapsrummet på Sunnerbovallen, så anmäler Mia sedan er till tävlingen. På anslagstavlan hänger inbjudningarna till respektive tävling och när sista anmälan ska ske.

Inbjudan och grenprogram hittar ni också på Smålands friidrottsförbunds hemsida www.smfif.se under fliken tävlingar, eller respektive tävlingsarrangörs hemsida.

5 maj (lörd) Junespelen - Jönköping
10 maj (torsd) B-tex cup - Villstad
19 maj (lörd) Marknadsspelen - Skruv
26 maj (lörd) England Runt - Markaryd
26-27 maj (lörd-sönd) Ljungby Mångkamp

2 juni (lörd) Götalandsserien Kvinnor (uttagna till laget)
2-3 juni (lörd-sönd) Stora UDM, JDM, DM - Värnamo
9 juni (lörd) Kraftmätningen - Ljungby (-03-04)
16-17 juni (lörd-sönd) Laxaspelen - Halmstad
29 juni-1 juli (fre-lö-sö) Världsungdomsspelen - Göteborg

6-8 juli (fre-lö-sö) Öresundsspelen - Helsingborg
8 juli (sönd) DM, JDM, UDM 5000,3000,2000m - Högby
27-29 juli (fre-lö-sö) HAIS spelen - Hässleholm

3-5 augusti (fre-lö-sö) USM 17/JSM 19-22 - Huddinge
3-5 augusti (fre-lö-sö) USM 15-16 - Hammarby
18 augusti (lörd) Götalandsserien Kvinnor (uttagna till laget)
19 augusti (sönd) WSK-spelen - Värnamo
21 augusti
 (tisd)Smålandsspelen (A) – Växjö
22 augusti – 22 oktober DM CASTORAMA
25 augusti (lörd) Festivalloppet - Strömsnäsbruk

8-9 september (lörd-sönd) SM-JSM-USM Mångkamp - Uddevalla
9 september (sönd) Sunnerboloppet - Ljungby
9 september (sönd) Lag-UDM FINAL (F15/P15) - Sävsjö
15 september (lörd) LagDM - Nässjö
15-16 september (lörd-sönd) GM (04/05) - Eslöv

Tillkommer gör Kasttävlingarna i Växjö

Uppdaterad: 01 MAJ 2018 16:59 Skribent: Mia Jansson / Michael Robisch

Postadress:
Ljungby FIK - Friidrott
Box 851
34118 Ljungby

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info